טבסקו – מתכון

ירדן בן-דור
Yarden Ben-Dor

ירדן בן-דור משתף אותנו במתכון הטבסקו הביתי שלו. טבסקו הוא רוטב פלפלים חריף מתסס וכך מכינים אותו:

היום הכנתי טבסקו הום מייד ממרקחת קטלנית של פלפלים מבינהם הפלפלים החריפים בעולם: קרוליינה ריפר, עקרב ערבה, הבנרו כתום, שוקולד ועוד. הפלפלים עצמם הותססו 4 שבועות והיום כאמור, הכנתי מהם כמות טבסקו חריף חריף שיספיק לי לשנה שלמה!
את הטבסקו עצמו ביקבקתי בבקבוקי זכוכית מיוחדים שקניתי מאמאזון ובעזרת אקדח חום אטמתי את הפקקים עם עטיפה מיוחד שהגיעה עם הערכה.
אז איך מכינים? הנה המתכון.

מתכון:

מרכיבים:
500 גר’ בלנד של פלפלים חריפים מאוד לבחירתכם.
חומץ (לכמות ראו למטה)
כף שום כבישי
2 כפות מיץ לימון

שלב 1:
קחו פלפלים חריפים ברמה של הבנרו ומעלה.
אני הזמנתי את שלי לפני כמעט חודש ממשפחת זיו אב בערבה פלפלים כמו קרוליינה ריפר, עקרב ערבה, הבנרו בשלל צבעים, סרנו ומה לא. סה”כ 500 גר’ פלפלים נטו ללא הגבעול.
את התערובת פלפלים לוקחים, חוצים לשניים, דוחפים לצנצנת עם 2 שיני שום. בצנצנת שמים משקולת של ירק שתדחוף את הפלפלים מטה בזמן ההתססה ולא תיתן להם לעלות לפני השטח (אני השתמשתי בכיפה של הכרוב) ואז שופכים לצנצנת מי מלח בריכוז של 2.2% (תעבדו עם משקל כשאתם מערבבים את המלח במים) שתכסה את הכל, כולל את ירק המשקולת.
וודאו שאין שום בועות. מרגע זה כסו את הצנצנת עם שקית זיפלוק וגומיה כדי לאפשר לפחמן הדו חמצני החוצה בזמן שחמצן לא נכנס פנימה מבחוץ.
אני השתמשתי במכסה התססה מיוחד שקניתי לצנצנות מייסון באמאזון. כל זה – שבועיים וחצי בחוץ מינימום. אני התססתי במשך 4 שבועות. אתם אמורים לראות מלא בועות מתחילות להיווצר ובהמשך העסק אמור לשקוע חזרה.

שלב 2:
1. מקץ שבועיים וחצי (או ארבע במקרה שלי) מסננים את תוכן הצנצנת ושוקלים את סה”כ כמות הפלפלים – לי יצא 500 גר’ – זה חשוב כי צריך לשים כמות זהה של חומץ, כלומר 500 מ״ל.
2. תוקעים את הפלפלים בבלנדר, טוחנים קלות, מוסיפים כף שום גבישי, את החומץ ו-2 כפות מיץ לימון ואז הופ – 5-10 דק’ טחינה של החיים.
3. מסננים את התערובת לקערה ומחזירים לבלנדר שטוף. את מוצקי הפלפלים רצוי לשמור לשימוש עתידי לכל תבשיל שתכינו.
4. מחזירים לבלנדר – טחינה וערבוב של 10 דק’ מינימום. המהדרין יערבבו את העסק שבועיים(!!) בערבוב מגנטי כמו במעבדות – רק כמה חבל שלי אין ציוד כזה.
5. לשפוך לבקבוקונים וזהו.

הערת בטיחות:
מדובר בפלפלים *מאוד מאוד חריפים*, אפילו חובבי חריף כמוני נחנקים ומשתעלים ברגע שמתחילים לעבוד עם הפלפלים.
לכן תדאגו לאוורר היטב את המטבח ולהיות ממוגנים גם במסיכה וגם בכפפות ולא לגעת בעיניים! והכי חשוב לא להוריד כלום עד אחרי שסיימתם לשטוף את הכלים!

מחפשים עוד מתכונים מעניינים? כאן תוכלו למצוא את כל המתכונים של חברי קהילת רעבים ברעבך